Zmiana oleju w samochodzie- kiedy wymienić olej w aucie?

Chyba każdy, mniej lub bardziej doświadczony kierowca, zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie olej jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w samochodzie. To właśnie dzięki niemu, zapewnione są optymalne warunki do pracy, dla układu smarowania. Zapewnia on właściwą pracę nie tylko silnika, ale także i elementów z nim połączonych. Jednak pojawia się podstawowe pytanie, kiedy wymienić olej w aucie?

Zmiana oleju w samochodzie- za co odpowiada olej?

Zanim przejdziemy do konkretnych informacji, na temat tego kiedy zalecana jest wymiana oleju, na samym początku należy wiedzieć, za co olej tak właściwie odpowiada i dlaczego jest on tak ważny dla naszego samochodu. Wspomnieliśmy już, że to dzięki niemu, układ smarowania może poprawnie funkcjonować. Jednak za co jeszcze odpowiada olej napędowy? Otóż do jego zadań zalicza się także:

  • zredukowanie tarcia, które zachodzi pomiędzy pracującymi tłokami, a także cylindrami
  • zmniejszenie oporu pracy silnika, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa
  • uszczelnienie wszelakich luzów pomiędzy pracującymi elementami, a także uszczelnienie komór spalania
  • zmniejszenie hałasu, które jest możliwe dzięki zredukowaniu tarcia
  • chłodzenie elementów silnika, które pracują
  • odprowadzanie zanieczyszczeń, które są zatrzymywane przez filtr oleju
  • chronienie przed korozją, gdyż większość tego typu produktów zawiera antykorozyjne dodatki.

Kiedy wymienić olej w aucie?

Przejdźmy teraz do podstawowej kwestii, która nurtuje wielu kierowców, czyli kiedy w zasadzie powinno się wymienić olej w aucie. Na wstępie zaznaczamy, że jednym z czynników, które mają na to wpływ, jest przede wszystkim eksploatacja pojazdu. Zacznijmy więc od tego, że każdy producent samochodu, zaleca i ustala, co ile kilometrów, powinno się dokonywać zmiany oleju silnikowego, a także jaka ilość oleju jest niezbędna do wymiany. Dodatkowo producenci, dokładnie określają specyfikę oleju silnikowego, jaki powinien zostać zastosowany. Jednak istnieją pewne odstępstwa od normy. Niektórzy producenci mogą zalecać stosowanie olejów silnikowych typu long life, wówczas wymiana jest zalecana po około 30 a nawet 50 tysiącach kilometrów przebiegu. Jeśli jednak stosujemy zwyczajny olej napędowy, specjaliści zalecają jego wymianę po około 15 do 17 tysiącach kilometrów przebiegu. Jeśli granica ta zostanie przekroczona, filtr oleju, nie będzie już wstanie tak skutecznie zatrzymywać zanieczyszczeń, a sam olej traci swoje właściwości i nie będzie wstanie efektywnie redukować tarcia. Jeśli auta są mocno eksploatowane, a także są głównie użytkowane w mieście, zaleca się wymianę oleju już po 10-12 tysiącach kilometrów przebiegu. W przypadku samochodów wyposażonych w instalację gazową, na wymianę oleju należy zgłaszać się co 10 tysięcy kilometrów przebiegu.

Kiedy wymienić olej w aucie?- samochody mało eksploatowane

Sytuacja wygląda znacznie inaczej, jeśli chodzi o samochody, które są mniej eksploatowane, a nawet w cale. Niektóre samochody nie jeżdżą w ogóle, a także przez większą część roku, spędzają czas w garażu. Czy w takiej sytuacji również należy wymienić olej w samochodzie?. Okazuje się, że tak. W takich przypadkach, wymiany oleju należy dokonywać raz na rok. Dodatkowo jeśli samochody są wyposażone w silniki wysokoprężne, z filtrami cząsteczek stałych jak DPF i FAP, konieczne jest dostosowanie rodzaju oleju. Wówczas do wymiany zalecany jest olej nisko popiołowy. Opóźnienia z wymianą oleju, mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, a nawet poważnym uszkodzeniem pojazdu. Warto więc pamiętać, by wymienić olej terminowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *