Światła w samochodzie- rodzaje oświetlenia samochodowego

Chyba nikomu nie trzeba specjalnie tłumaczyć, jak ważną rolę spełnia oświetlenie samochodowe. To dzięki światłom, samochód-mówiąc prościej- może komunikować się na drodze, sygnalizując różnorodne manewry. Równie rygorystycznie do oświetlenia samochodu podchodzi policja, która podczas wyrywkowej kontroli, zawsze skrupulatnie je sprawdza. Niektórzy z nas dopiero wsiedli za kierownicę, inni jeżdżą już o kilkunastu dobrych lat. Jednak czy wiemy jakie mamy rodzaje oświetlenia samochodowego?

Światła w samochodzie- oświetlenie przednie

Zacznijmy od rodzajów oświetlenia, które znajdują się w przedniej części naszego samochodu. Tak więc znajdziemy tam:

 • światła mijania- których podstawowym zadaniem jest oświetlanie drogi podczas jazdy. Korzysta się z nich zarówno w dzień jak i w nocy, o ile samochód nie jest wyposażony w światła do jazdy dziennej.
 • światła do jazdy dziennej- analogicznie, w dzień mają zastępować światła mijania
 • światła drogowe- czyli popularnie nazywane światłami długimi, ich głównym zadaniem jest oświetlanie drogi na daleki dystans, szczególnie wykorzystywane nocą. Jednak mogą być oślepiające, dlatego w momencie mijania innych samochodów, powinniśmy je wyłączać.
 • lewy i prawy kierunkowskaz- światła te włączone osobno, sygnalizują zmianę kierunku jazdy, skręt w lewo i w prawo, zjazd z ronda, manewr wymijania. Włączamy je za pomocą manetki przy kierownicy. Przesuwając w dół włączymy lewy kierunkowskaz, w górę- prawy

Światła w samochodzie- rodzaje oświetlenia samochodowego zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu

Samochód wyposażony jest także w oświetlenie włączające się zarówno z przodu jak i z tylu pojazdu. Do tego rodzaju świateł zaliczamy:

 • światła awaryjne- znajdują się zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Włączamy je za pomocą przycisku, z symbolem trójkąta i oznaczają postój awaryjny, lub niebezpieczną sytuację na drodze. Działają nawet, kiedy silnik jest wyłączony.
 • światła pozycyjne- również umiejscowione są zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie oświetlenie pojazdu w czasie postoju. Włączamy je w warunkach niewystarczającej widoczności. Ikona świateł pozycyjnych, to dwa reflektory, skierowane do siebie z trzema kreskami z tyłu.
 • światła przeciwmgielne- przednie mają za zadanie oświetlenie przestrzeni przed pojazdem w trakcie mgły, natomiast tylne, mają za zadanie zwiększenie widoczności pojazdu.

Światła w samochodzie- oświetlenie tylne

Przejdźmy teraz do oświetlenia tylnego samochodu. W tylnej części naszego pojazdu, znajdują się światła takie jak:

 • światła hamowania- czyli światła „stop”, mają one barwę czerwoną. Podstawowym zadaniem tych świateł, jest sygnalizowanie, kierującemu za nami, że rozpoczynamy manewr hamowania. Włączają się przy każdym naciśnięciu pedała roboczego.
 • światła cofania- jest to pojedyncze światło, które uruchamia się podczas wrzucenia wstecznego biegu. Mają barwę białą i sygnalizują, że auto wykonuje manewr cofania.

Światła w samochodzie- oświetlenie dodatkowe

Oprócz wyżej wymienionych świateł, które mają za zadanie sygnalizowanie manewrów drogowych, a także zwiększyć widoczność przed pojazdem, a także za nim, auta wyposażone są w oświetlenie dodatkowe. Zaliczamy do niego:

 • światła odblaskowe- których głównym zadaniem jest zwiększenie widoczności pojazdu, w szczególnie trudnych warunkach atmosferycznych.
 • światła obrysowe- ich głównym celem jest zwiększenie efektu wizualnego pojazdu.
 • światła postojowe- mają za zadanie zwiększyć widoczność samochodu podczas postoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *