Serwis klimatyzacji- kiedy warto udać się na ozonowanie samochodu?

Nie tylko zagorzali fani motoryzacji, ale także zwykli użytkownicy pojazdów, szczególnie dbają o swoje auta. Dokładnie czyścimy je na myjce ręcznej bądź automatycznej, a następnie dopieszczamy wnętrze, starannie odkurzając i przy użyciu różnych kosmetyków, polerujemy deskę rozdzielczą i inne elementy. Nie da się ukryć, że są to zabiegi niezwykle istotne, by nasz samochód prezentował się nienagannie, a my czuli się dobrze podczas podróży nim. Szczególnie latem, niezbędna jest klimatyzacja, która po całym okresie zimowy, może być niezwykle zanieczyszczona, a także może być siedliskiem różnych bakterii i alergenów. Warto wówczas przeprowadzić zabieg nazywany ozonowaniem samochodu. Kiedy go wykonać i na czym on polega?

Serwis klimatyzacji- co to jest ozonowanie samochodu?

Zacznijmy od tego, czym tak w zasadzie jest ozonowanie samochodu. Jest to jedna z najskuteczniejszych jak dotąd, metod dezynfekcji. Ozon jest cząstką trójwymiarowego tlenu, co oznacza, że dąży on do utlenienia, po drodze sterylizując wszystko, z czym się zetknie. Analogiczne, poddając wnętrze auta ozonowaniu, czyli wprowadzeniu ozonu za pośrednictwem klimatyzacji, automatycznie sterylizujemy ją i odgrzybiamy. Wykonując zabieg ozonowania wnętrza, należy włączyć wentylację, dzięki ruchowi powietrza, ozon będzie mógł równomiernie rozprzestrzenić się we wnętrzu i dotrze do każdego miejsca.

Ozonowanie samochodu- co zyskamy?

Jak już zostało to wspomniane, ozon dążąc do utlenienia się, sterylizuje wszystko co napotka na swojej drodze. Oznacza to że ozonowanie wnętrza samochodu, jest zabiegiem niezwykle użytecznym. Co dzięki niemu zyskamy? Otóż:

  • ozonowanie zabije wszelkie grzyby, wirusy, zarodniki, pleśnie i roztocza, czyli innymi słowy wszystkie formy przetrwalnikowe.
  • ozonowanie skutecznie usunie z samochodu nieprzyjemne zapachy jak np. stęchlizna, dym papierosowy, zapachy po zwierzętach, a także zapachy po środkach czyszczących. Istotne jest to, że w odróżnieniu od innych odświeżaczy powietrza, ozon je usunie, a nie tylko i wyłącznie zamaskuje.
  • ozon nie pozostawi po sobie żadnych chemicznych pozostałości. Rozkłada się on do prostego tlenu, którym oddychamy, a to oznacza, że jest on również ekologiczny.

Należy jednak wiedzieć, że ozon nie jest bezzapachowy. Przez kilkanaście minut, bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu ozonowania, możemy odczuwać swoisty zapach ozonu, który jednak jak szybko się pojawił tak szybko zniknie. Nie mniej jednak, zapach ten nie jest szkodliwy dla ludzi, a także nie spowoduje reakcji alergicznych. By jednak pozbyć się go możliwie jak najszybciej, zaleca się dobre przewietrzenie auta, przez kilkanaście minut. 

Serwis klimatyzacji- kiedy warto udać się na ozonowanie samochodu?

Ozonowanie pojazdu niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko pozbywamy się drobnoustrojów, wirusów i grzybów, ale także wszelakich alergenów, które każdą podróż samochodem, mogą zamienić w prawdziwą walkę w przypadku alergików. Dla własnego i pasażerów zdrowia, warto więc przeprowadzać zabiegi ozonowania, zarówno zimą jak i latem. Zazwyczaj, specjaliści zalecają, by taki zabieg przeprowadzać raz na miesiąc. Jednak są od tej reguły pewne wyjątki. Ozonowanie samochodu powinno się wykonywać dwa razy w miesiącu w przypadku, gdy jesteśmy alergikami, a także w przypadkach, kiedy często w podróże zabieramy zwierzęta oraz jeśli do czyszczenia wnętrza samochodu, używamy szczególnie silnych i drażniących środków chemicznych. Ozonowanie nie tylko usunie ich zapach, ale także usunie zapach zwierząt i wszelakie alergeny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *