Historia pojazdu (VIN)- gdzie sprawdzić?

Kiedy zapadła już decyzja o tym, że kupujemy samochód, rozpoczynamy gorączkowe poszukiwania. Przeglądamy setki tysięcy ofert, zarówno w komisach jak i od prywatnych sprzedawców. Często w tego typu ogłoszeniach, możemy spotkać się ze zwrotami typu „bezwypadkowy” bądź „niemalowany”, a także „pierwszy właściciel”. Jednak czy możemy wierzyć na słowo, komuś kto chce sprzedać auto? Być może zdjęcia wyglądają pięknie, ale czy odzwierciedlają one rzeczywisty stan pojazdu?. Otóż najlepiej przekonać się o tym sprawdzając historię pojazdu, po numerze VIN. Jak to zrobić?.

Historia pojazdu VIN- odszukaj numer

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób i gdzie możemy sprawdzić historię pojazdu, na samym wstępie musimy odszukać numer VIN. W przypadku kiedy oglądamy samochód na miejscu, możemy poprosić o wgląd w dowód rejestracyjny, a tym samym znajdziemy tam numer VIN pojazdu, jeśli jednak chcemy takowy numer sprawdzić, przed udaniem się na miejsce zakupu, możemy poprosić o niego sprzedającego, o ile nie został on podany w ogłoszeniu. Jest to 17 cyfr, w których, można powiedzieć, że zapisana jest całą historia pojazdu. Dzięki niemu, pobierzemy aktualny raport dotyczący pojazdu. Oznacza to najprościej rzecz ujmując, że dowiemy się z niego wszystko to, co sprzedający wolałby przemilczeć lub zatuszować. Numer VIN pomoże nam zweryfikować poprawność informacji odnośnie poprzednich właścicieli, ewentualnych stłuczkach, a także poda nam rzeczywisty stan licznika pojazdu, dzięki czemu automatycznie dowiemy się czy sprzedający pojazd chce to zrobić legalnie, czy chce uczynić nas współwinnymi paserstwa. Można powiedzieć, że sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN, jest niezbędne przed sfinalizowaniem zakupu.

Historia pojazdu VIN- czego możemy się dowiedzieć?

Decydując się na sprawdzenie historii pojazdu, otrzymujemy dostęp do swoistej bazy wiedzy. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jeśli ktoś chce coś sprzedać, ucieknie się do wszelakich podstępów. Nie trzeba więc specjalnie argumentować tego, jak ważne jest więc sprawdzenie dokładnej historii pojazdu. Dokonując tego za pośrednictwem numeru VIN dowiemy się między innymi o:

  • ilości właścicieli danego pojazdu i cenach pojazdu np. na aukcjach internetowych
  • uszkodzeniach pojazdu, jego ewentualnych kolizjach i szkodach z jego udziałem
  • przebiegu pojazdu
  • przeznaczeniu pojazdu
  • weryfikacji w międzynarodowych bazach danych pojazdów poszukiwanych
  • dokumentacji fotograficznej pojazdu
  • opcjach wyposażenia pojazdu
  • tym czy numer VIN jest poprawny i zgodny z tym, który byl zapisany u producenta

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Kiedy już wiemy, czego można się dowiedzieć po numerze VIN, a także gdzie go odszukać, należy się dowiedzieć, gdzie numer VIN możemy sprawdzić. Otóż istnieje kilkanaście stron internetowych, które umożliwiają pobranie raportu VIN dotyczącego historii pojazdu. Wówczas na danej stronie wystarczy wpisać numer VIN pojazdu i kliknąć opcję „pobierz raport”. W tych prostych krokach, możemy otrzymać raport odnośnie tego, co działo się z pojazdem we wcześniejszych latach. Dzięki niemu unikniemy także nieuczciwych sprzedawców, którzy świetnie potrafią maskować niedoskonałości zarówno na zdjęciach jak i w ogłoszeniach. Unikniemy także problemu paserstwa i nielegalnego cofania liczników samochodowych. Nie będziemy mieć wątpliwości, że kupujemy auto od rzetelnego sprzedawcy, a nie pomalowanego, powypadkowego, przysłowiowego „bubla”. Warto więc poświęcić kilka chwil na odszukanie, a następnie sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *